WhatsApp ı Kim Kurdu

0
555

ı Kim Kurdu : Jan Koum ve Biran Acton

Hayatımıza sohbet etmek için giren , ABD’de Jan Koum ve Biran Acton tarafından kurulmuştur.

İnternetin bulunduğu herhangi bir yerde  ile anlık olarak istediğiniz kişi ile iletişime geçebilirsiniz. Şu anda milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan  çok kısa bir zaman içerisinde büyüyerek 2014 yılı itibariyle yine bir dünya devi olan tarafından 16 Milyar Dolara satın alınmıştır.

 

whatsapp kim buldu whatsapp ı kim kurdu
whatsapp kim buldu

Sesli mesaj, video, resim, yazılı mesaj gönderme olanakları, renkli arayüzü, telefonunuzdaki Whatsapp kullanıcılarını görüntüleyen sistemi ile kullanıcılarını memnun eden uygulama,2012 yılındaki iletişim trafiğini %500’e ulaştırarak rekor bir popülarite elde etmiştir.

 

, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 3G ya da WiFi Internet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine resim, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi karşılığında satın alınmıştır. Bu satın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir.Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile WhatsApp’ın 900 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.

HENÜZ YORUM YOK